# SRR1210-5R6Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1210-5R6Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1210-5r6y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1210-5r6y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/21/SRR1210-330MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 8 A
- **DC Resistance (DCR):** 14mOhm Max
- **Frequency:** 28MHz
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Inductance:** 5.6 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 12 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±30%