# SRR1208-180ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1208-180ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1208-180ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1208-180ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/20/SRR1208-150MLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 3.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Frequency:** 9MHz
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 21 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tolerance:** ±20%