# SRR1005-332K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR1005-332K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr1005-332k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr1005-332k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R1/00/SRR1005-221KCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 170mA
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10Ohm Max
- **Frequency:** 1.2MHz
- **Height:** 0.205" (5.20mm)
- **Inductance:** 3.3 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 252kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±10%