# SRR0805-2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR0805-2R2M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr0805-2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr0805-2r2m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R0/80/SRR0805-101KDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.9A
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Frequency:** 75MHz
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%