# SRR0745A-330M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR0745A-330M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr0745a-330m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr0745a-330m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R0/74/SRR0745A-102MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.45A
- **Current Rating (Amps):** 1.35 A
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm Max
- **Height:** 0.185" (4.70mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%