# SRR0604-100ML
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRR0604-100ML
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srr0604-100ml
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srr0604-100ml#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/R0/60/SRR0604-102KLDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.8A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Frequency:** 30MHz
- **Height:** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±20%