# SRP7028A-1R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP7028A-1R5M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp7028a-1r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp7028a-1r5m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P7/02/SRP7028A-6R8MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 9 A
- **DC Resistance (DCR):** 15mOhm Max
- **Frequency:** 38MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%