# SRP6540-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP6540-100M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp6540-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp6540-100m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P6/54/SRP6540-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 78.5mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±20%