# SRP5030T-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP5030T-3R3M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp5030t-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp5030t-3r3m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P5/03/SRP5030T-6R8MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 38mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.224" L x 0.205" W (5.70mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** ±20%