# SRP4020TA-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP4020TA-3R3M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp4020ta-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp4020ta-3r3m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P4/02/SRP4020TA-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 3.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 76mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Supplier Device Package:** 2-SMD
- **Tolerance:** ±20%