# SRP2512A-1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP2512A-1R0M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp2512a-1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp2512a-1r0m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P2/51/SRP2510A-R22MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.4A
- **Current Rating (Amps):** 3.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 49mOhm Max
- **Frequency:** 82MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 39 @ 1MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** ±20%