# SRP1265A-1R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP1265A-1R5M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp1265a-1r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp1265a-1r5m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P1/26/SRP1265A-2R2MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45A
- **Current Rating (Amps):** 27 A
- **DC Resistance (DCR):** 3mOhm Max
- **Frequency:** 30MHz
- **Height:** 0.252" (6.40mm)
- **Inductance:** 1.5 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%