# SRP1250-2R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP1250-2R7M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp1250-2r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp1250-2r7m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P1/25/SRP1250-1R0MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32A
- **Current Rating (Amps):** 17 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.3mOhm Max
- **Height:** 0.232" (5.90mm)
- **Inductance:** 2.7 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.547" L x 0.531" W (13.90mm x 13.50mm)
- **Tolerance:** ±20%