# SRP1245A-8R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP1245A-8R2M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp1245a-8r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp1245a-8r2m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P1/24/SRP1245A-R47MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 9.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 22.5mOhm Max
- **Frequency:** 11MHz
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 8.2 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%