# SRP1038A-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP1038A-100M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp1038a-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp1038a-100m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/P1/03/SRP1038A-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **Current Rating (Amps):** 7.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 30mOhm Max
- **Frequency:** 10MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%