# SRP0320-3R3K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRP0320-3R3K
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srp0320-3r3k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srp0320-3r3k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.3A
- **Current Rating (Amps):** 2.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 119mOhm Max
- **Frequency:** 36MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 3.3 ÂµH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 34 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.134" L x 0.122" W (3.40mm x 3.10mm)
- **Tolerance:** Â±10%