# SRN8040-3R3Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN8040-3R3Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-3r3y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-3r3y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N8/04/SRN8040-101MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5A
- **Current Rating (Amps):** 5.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 21mOhm Max
- **Frequency:** 34MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±30%