# SRN8040-1R0Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN8040-1R0Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-1r0y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-1r0y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N8/04/SRN8040-101MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Current Rating (Amps):** 7.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 10mOhm Max
- **Frequency:** 75MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±30%