# SRN8040-150M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN8040-150M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-150m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn8040-150m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N8/04/SRN8040-101MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.7A
- **Current Rating (Amps):** 2.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Frequency:** 14MHz
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%