# SRN6045-470M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN6045-470M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn6045-470m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn6045-470m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N6/04/SRN6045-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.3A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 257mOhm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%