# SRN4012TA-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN4012TA-100M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn4012ta-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn4012ta-100m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N4/01/SRN4012TA-2R2MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 800mA
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm
- **Frequency:** 30MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%