# SRN3015-220M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN3015-220M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn3015-220m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn3015-220m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N3/01/SRN3015-2R2MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 580mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 622mOhm Max
- **Frequency:** 28MHz
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 17 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%