# SRN3012TA-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN3012TA-4R7M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn3012ta-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn3012ta-4r7m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N3/01/SRN3012TA-100MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.05A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 130mOhm
- **Frequency:** 55MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 18 @ 1MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%