# SRN2010TA-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN2010TA-100M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn2010ta-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn2010ta-100m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N2/01/SRN2010TA-4R7MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 550mA
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 720mOhm
- **Frequency:** 43MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 16 @ 1MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Tolerance:** ±20%