# SRN1060-101M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRN1060-101M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srn1060-101m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srn1060-101m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/N1/06/SRN1060-101MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm Max
- **Frequency:** 4MHz
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 13 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Semi-Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.386" W (10.00mm x 9.80mm)
- **Tolerance:** ±20%