# SRFR-7.8/4.6-8-SP-CS6628
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRFR-7.8/4.6-8-SP-CS6628
- **Manufacturer:** TE Connectivity (Raychem)
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srfr-7-8-4-6-8-sp-cs6628
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srfr-7-8-4-6-8-sp-cs6628#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Inner Diameter:** 0.181" (4.60mm)
- **Material:** Silicone Rubber
- **Operating Temperature:** -75°C ~ 200°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.039" (0.99mm)
- **Shrink Temperature:** 135°C