# SRF1280-1R0Y
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRF1280-1R0Y
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srf1280-1r0y
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srf1280-1r0y#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/F1/28/SRF1280-4R7YDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 7.74 A
- **Current Saturation:** 40 A
- **DC Resistance (DCR):** 6.7mOhm Max
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±30%