Part Number: SRF1280-102M Manufacturer: Bourns Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Arrays, Signal Transformers Product URL: https://distyparts.com/product/srf1280-102m RFQ URL: https://distyparts.com/product/srf1280-102m#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SR/F1/28/SRF1280-4R7YDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/F1/28/SRF1280-4R7YDKR-ND.jpg Summary: SRF1280-102M is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Bourns and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: SRF1280-102M is a arrays, signal transformers from Bourns. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating: 307 mA Current Saturation: 1.14 A DC Resistance (DCR): 1.992Ohm Max Height: 0.315" (8.00mm) Inductance: 1 mH Mounting Type: Surface Mount Number of Coils: 2 Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Shielding: Shielded Size: 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) Tolerance: ±20% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/bourns Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/arrays-signal-transformers Canonical URL: https://distyparts.com/product/srf1280-102m