# SRF0703-1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SRF0703-1R0M
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Arrays, Signal Transformers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/srf0703-1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/srf0703-1r0m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SR/F0/70/SRF0703-102MDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating:** 2.63 A
- **Current Saturation:** 7.97 A
- **DC Resistance (DCR):** 13.5mOhm Max
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Coils:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
- **Tolerance:** ±20%