# SR73W3ATTER820F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR73W3ATTER820F
- **Manufacturer:** KOA Speer Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr73w3atter820f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr73w3atter820f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 820 mΩ
- **Size:** 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%