# SR6ZC024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR6ZC024
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr6zc024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr6zc024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 6PST-5NO/1NC (5 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 21.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 50°C
- **Switching Voltage:** 250VAC - Max