# SR6B6K24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR6B6K24
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr6b6k24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr6b6k24#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900827-PB664-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max