# SR4M4006
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR4M4006
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr4m4006
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr4m4006#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900823-PB661-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 6VDC
- **Contact Form:** 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 4.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max