# SR4D4005
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR4D4005
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr4d4005
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr4d4005#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/90/08/12900823-PB661-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 5VDC
- **Contact Form:** 4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 8 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 3.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.5 VDC
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Switching Voltage:** 400VAC - Max