# SR121A151JAATR1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR121A151JAATR1
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr121a151jaatr1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr121a151jaatr1#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/73/478-7336-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 100V