# SR1212C-2YS/W.196 NB2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR1212C-2YS/W.196 NB2
- **Manufacturer:** Boca Bearing Company
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Bearings
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr1212c-2ys-w-196-nb2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr1212c-2ys-w-196-nb2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Inner Diameter:** 0.500" (12.70mm)
- **Material:** Stainless Steel
- **Outer Diameter:** 0.750" (19.05mm)
- **Type:** Radial Bearing
- **Width:** 0.196" (4.98mm)