# SR1-1206-015
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR1-1206-015
- **Manufacturer:** NTE Electronics
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr1-1206-015
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr1-1206-015#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.024" (0.61mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%