# SR06AM110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SR06AM110
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Safety Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sr06am110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sr06am110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 4 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max