# SQZW201R0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQZW201R0J
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqzw201r0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqzw201r0j#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/40/13934071-A137484-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 0.551" (14.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 20W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 2.362" L x 0.591" W (60.00mm x 15.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial Lead
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%