# SQZW10120RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQZW10120RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqzw10120rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqzw10120rj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/39/13933924-A137100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 120 Ω
- **Size:** 1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%