# SQS16A5100JSLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQS16A5100JSLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqs16a5100jslf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqs16a5100jslf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.069" (1.75mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 16
- **Number of Resistors:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 100mW
- **Resistance (Ohms):** 510
- **Size:** 0.193" L x 0.154" W (4.89mm x 3.90mm)
- **Supplier Device Package:** 16-QSOP, 16-SSOP
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%