# SQP10AJB-2K4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQP10AJB-2K4
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqp10ajb-2k4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqp10ajb-2k4#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/98/64/10986439-RS110-KIT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 2.4 kΩ
- **Size:** 0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%