# SQMW7390RJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQMW7390RJ
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqmw7390rj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqmw7390rj#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
- **Height:** 1.575" (40.00mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 250°C
- **Power (Watts):** 7W
- **Resistance:** 390 Ω
- **Size:** 0.512" L x 0.354" W (13.00mm x 9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%