# SQCBEM102JAJWE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SQCBEM102JAJWE
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sqcbem102jajwe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sqcbem102jajwe#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/26/478-2679-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/67/478-6785-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** M
- **Thickness (Max):** 0.102" (2.59mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 150V