# SPSGRFC-433
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPSGRFC-433
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spsgrfc-433
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spsgrfc-433#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Antenna Not Included, U.FL
- **Current:** 10mA
- **Data Rate:** 500kbps
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation:** 2FSK, ASK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 11.6dBm
- **Sensitivity:** -118dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Utilized IC:** SPIRIT1
- **Voltage:** 1.8V ~ 3.6V