# SPS5161X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPS5161X
- **Manufacturer:** Siglent Technologies NA, Inc.
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/sps5161x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/sps5161x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7.5A
- **Display Type:** LCD
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 360W
- **Size:** 16.457" L x 2.795" W x 4.882" H (418.00mm x 71.00mm x 124.00mm)
- **Type:** Bench (AC to DC)
- **Voltage:** 160V