# SPP2UL2200JLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPP2UL2200JLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spp2ul2200jlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spp2ul2200jlf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Fusible, Moisture Resistant, Safety, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 220 Ω
- **Size:** 0.169" Dia x 0.571" L (4.30mm x 14.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%