# SPP1UL1R50JLF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPP1UL1R50JLF
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spp1ul1r50jlf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spp1ul1r50jlf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/9-/12/989-1262-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Fusible, Moisture Resistant, Safety, Weldable
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 1.5 Ω
- **Size:** 0.150" Dia x 0.402" L (3.80mm x 10.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%