# SPM6530T-4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM6530T-4R7M
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm6530t-4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm6530t-4r7m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/41/445-4119-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6.2A
- **Current Rating (Amps):** 5.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 39.4mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.280" L x 0.256" W (7.10mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±20%