# SPM5020T-6R8M-LR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** SPM5020T-6R8M-LR
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/spm5020t-6r8m-lr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/spm5020t-6r8m-lr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174478-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.2A
- **Current Rating (Amps):** 2.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 118.5mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±20%